Behçet Hastalığı Nedir ?

Behçet hastalığı, vücudun bazı bölgelerinde başta ağız ve genital olmak üzere yaralar çıkmasıdır. Göz, beyin, deri, eklemlerde tekrarlayabilen iltihaba neden olur. 1937 yılında Prof. Dr. Hulusi Behçet tarafından bulunduğu için behçet ismi verilmiştir. Behçet hastalığının belirtileri ataklar şeklinde olabilir. En çok görülen belirtisi ağızda ve genitalde yaralar çıkmasıdır. Gözlerde iltihap yaparsa gözde bulanıklık, kanlanma hatta görme kaybına bile sebep olabilir. Bu yaralar deride de çıkarak kendini belli edebilir.

İltihaplı ve etrafı kırmızı olan bu yaralar bacaklarda daha koyudur. Bu hastalık en çok Akdeniz, Uzakdoğu ve Ortadoğu’da görülmektedir.  Genellikle 20 – 40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda Türkiye’de yaklaşık her 300 kişiden biri behçet hastalığına yakalanmaktadır. Her iki cinste de bu hastalık görülebilir. Fakat erkekler, kadınlara göre daha sık bu hastalığa yakalanmaktadır.

Behçet hastalığının tedavisi henüz yoktur. Hastanın şikayetlerini tamamen ortadan kaldırmaz ama aza indirmek için ilaçlar kullanılır. İlaçları düzenli kullanarak kontrol altına alınabilir.

Bir Cevap Yazın