Çocuklara Kitap Okumayı Nasıl Sevdirebilirsiniz?

Günümüz teknoloji çağında çocuklar kitaplardan ziyade görselliği ve albenisi yüksek telefon, televizyon, tablet ve bilgisayarların peşinden koşuyorken kitapları sevdirmek bir hayli zorlaşıyor. Bu nedenle ebeveynlere çok daha fazla iş düşüyor.

Kitapları Sevdirmek İçin Neler Yapmalı

Çocuk yaş gurubunu belirleyip tedaviyi ona göre uygulamak en başta gelen konu. Okul öncesi bir çocukla okul çağındaki ve orta öğretime gelmiş birey arasında çözüme yönelikte farklılıklar bulunmakta. Okul öncesi dönemde yapılması tavsiye edilen çocuklara görselliği yüksek kitaplarla canlandırmalı bir okuma sunmak. Sizin hayal gücünüze göre diğer tablet ve bilgisayar oyunlarından bir adım öne geçmeniz lazım.

Çocuklar boyama kitapları, hikayeler ve hareketli efektli kitaplarla bu dünyaya adım atması ve kitapları sevmesi çok daha kolay olacak. İleri yaş seviyesi için yapılacak temel şey; elektronik malzemelerin kapatılarak veya kısıtlanarak herkesin içinde bulunduğu zaman diliminde beraber okuma etkinlikleri yapmak. Anne ve babanın disiplinli duruşunu gören çocuk bir süre sonra kitapların renkli dünyasına ısınacaktır.

Bir Cevap Yazın