Halide Edip Adıvar Kimdir ?

Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden olan Halide Edip Adıvar kimdir ? Sorularınızı burada cevaplayacağız. Halide Edip Adıvar 1882 Beşiktaş doğumlu Türk öğretmen, akademisyen, siyasetçi ve yazardır. Türkiye’nin ilk kadın yazarlarından olan Halide Edip Adıvar’ın hayatı okullarda geçmiştir.

Evinde özel derslerle kendini geliştirmiş ve lisede Robert Koleji’ne gitmiştir. Liseden mezun olduktan sonra matematik öğretmeniyle evlenmiştir. Eşi öğretmen olduğundan bol bol okumuştur ve kendini geliştirmiştir. 1908 yılında gazetede kadın haklarıyla ilgili yazılar yazdı. İlk yazısı Tanin’de yayımlandı. 1909 yılında siyasi içerikli yazıların yanında edebi yazılar yayımlamaya başladı. Okullarda öğretmenlik yapmaya başladı. Eşi Salih Zeki Bey, başka bir kadınla daha evlenmek istemiştir. Bunu istemeyen Halide Edip Adıvar 1910 yılında eşinden boşanmıştır.

Balkan Savaşı yıllarında öğretmenliğinden istifa etmiştir. Kız okullarında müfettişliğe başlamıştır. Bir yetimhane açılışı yaparken Adnan Adıvar ile tanışmış ve ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir.  80 yaşında vefat etmiştir ve yaşamı boyunca romanlar, hikaye ve anılar yazmıştır.

“Halide Edip Adıvar Kimdir ?” için bir cevap

  1. Kendisi çok büyük bir edebiyatçıdır. Kitaplarını okuyup anlamak için Türkçe edebiyatına çok iyi hakim olmak gerekir. Lisede ki bir anım aklıma geldi; Turizm Meslek lisesi okuduğum için malum ana derslerden daha zayıf eğitim alıyoruz. Türkçe öğretmenim bana Halide Edip Adıvar’ın bir kitabını okuyup özetlememi istedi. Kitabı baştan sona okudum ve bir cümle bile çıkaramadım =). Bu kadar zordur gerçekten.

Bir Cevap Yazın