Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Günümüzde nakit alışverişin yerini çoğunlukla sanal alışveriş ve kartlar almıştır. Tüketicilere sağlamış olduğu taksit, kampanya gibi seçenekler dolayısıyla kredi kartı kullanımı her geçen gün artış göstermektedir. Peki hayatımızda bu derece önemli bir yer işgal eden kredi kartı nasıl alınır? Sorunun cevabı olarak ilk başta kredi kartı alım şartları neler onları bilmemiz gerekmektedir. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu tarafından belirlenen kriterlerin en önemlisi kredi kartına başvuranın yaşıdır.

Yaş sınırı 18 olarak belirlenmiş olup yaşı 18’den küçük olan kişilere sadece bir banka hesabını kullanabilmek için ve banka kartıyla alışveriş yapmasına imkan sağlayan ek kart çıkarma uygulaması bulunmaktadır. 18 yaşından küçük olanlara kredi kartı verilememektedir. İkinci olarak kredi kartı alınabilmesi için bir gelirinizin var olması gerekmektedir. Bu geliri gösteren belgeleri bankaya ibraz edeceksiniz.

Bankalar mevcut kanunlar çerçevesinde gelirinizin 4 katını geçmeyecek şekilde kredi kartı limiti vermektedir. Son olarak kredi sicilinizin temiz olması yani kara listede bulunmamanız gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın