Küresel Isınma Nedir ?

Son yıllarda çok duyduğumuz ama tam anlamıyla ne olduğunu bilmediğimiz küresel ısınma nedir ? Küresel ısınmayla ilgili cevapları burada bulabilirsiniz. Küresel ısınma ; dünya üzerinde hiç durmadan karada, havada, suda her yerde meydana gelen sıcaklık artışına nedir. Bu sıcaklık artışı atmosfere salınan sera etkisi yapan gazların yüzünden olmaktadır. Bu gazlar yer kabuğunda ve denizde ortalama sıcaklığı daha da yükseltir. Böylece küresel ısınma meydana gelmektedir. Bu sıcaklık artışı dünya üzerindeki tüm canlıları olumsuz etkiler. Mevsimlerde değişiklikler meydana gelmiş, buzullar erimeye başlamıştır. Küresel ısınma son 50 yıldır olmaktadır.

Sıcaklık 1880 yılında ölçülmeye başlandı. O zamandan bu yana sıcaklık 0,6 derece artmıştır. Küresel ısınmanın verdiği en çok zarar kuraklıktır. Göller, nehirler, denizler küresel ısınmadan dolayı suları çekilebilir. Su kaynaklarımız hızla tükenecek. Su bulmaktan zorlanacağız. Kutuptaki buzullar erimeye başladı. Buzullar eridikçe bazı yerler sular altında kalacak. Yaşanmayacak bir hale dönecek. Küresel ısınma için geri dönüşüm, daha az ışık, su kullanmak gibi bazı önlemler alabilir. Fakat bunun için, dünyamız için çok özen göstermeli, dikkatli davranmalıyız.

“Küresel Isınma Nedir ?” için bir cevap

  1. Esasen dikkat çekilmesi gereken bir diğer konu dünya düz mü? yuvarlak mı? Eğer dünya yuvarlak olsaydı küresel ısınmadan dolayı buzullar erimez di.

Bir Cevap Yazın