LEJYONER HASTALIĞI NEDİR? BELİRTİLERİ VE TEDAVİLERİ NELERDİR?

Halk arasında klima hastalığı olarak da bilinen lejyoner hastalığı legionelle pneumophilia adında bakterinin yol açtığı ileri seviye üst solunum yolu enfeskiyonu olarak tanımlanır. Hastalığın adı 1976 yılında Amerika Lejyonu adlı birlikteki emekli askerlerde yaygın olarak görülmesi nedeniyle konulmuştur. Bakteri klima içeresindeki filtre ve sistemlerde üreyip ortam havasına dağılmaktadır. Bu nedenle klimanın yaygın olarak kullanıldığı hastane, avm, iş yerlerinde görülme olasılığı çok daha fazladır.
Lejyoner hastalığı belirtileri kuru öksürük, bulantı kusma, ishal, kas ve eklem semptomları, başta ağrı, yorgunluk, ateş gibi zatüre belirtilerine benzerdir. Ancak en önemli belirtisi yoğun olarak ishal görülmesidir. Hastalık toplu yaşanan yerlerde salgın tehditi oluşturabilmektedir. Hastalık bulaşıcı olmaması tehlike boyutunu bir nebze azaltmaktadır.
Lejyoner hastalığı tedavisi öncelikli olarak antibiyotik kullanımıdır. Doktorun tavsiyesi ile başlayan bu süreç 20 güne kadar sürebilmektedir. Antibiyotik kullanımı yarıda kesilmemeli hastalığın semptomları kaybolsa da kullanmaya devam edilmelidir. Hastalıkta penisilin iğne tedavi yöntemi kişiye zarar verebileceğinden tavsiye edilmemektedir.

Bir Cevap Yazın