Origami Nedir ?

Sıkça duyduğumuz, gördüğümüz origami nedir ? Bir kağıt katlama sanatı olan origami, ori ve kami sözcüklerinin bir araya getirilmesinden oluşmuştur. Japonlara özgü bir kavram olan bu sanat hobi olarak da kullanılmaktadır. Ori ‘katlamak’, kami ise ‘kağıt’ anlamına gelmektedir. Kağıt kesilmeden, yapıştırılmadan sadece katlanarak sanat haline dönüşür. Peki origami nasıl yapılır ?

Origami yapmanın birçok çeşidi vardır. Klasik origami, tek bir parça kâğıdın katlanmasıyla yapılır. Klasik origami ile at, kuş ve bazı hayvanlar yapılabilmek mümkündür. Modüler origami, genelde parçalı origami olarak bilinir. Birbirine benzeyen parçalar birleştirilerek modüler origami oluşur. Üç boyutlu nesnelerin yapılması mümkündür. Hiçbir sınırı yoktur, parçalar yer değiştirilerek istenildiği kadar kullanılabilir. Islak katlama origami, adından da belli olduğu gibi kağıdın ıslak olarak verilen şeklidir.

Islatılan kağıt daha kolay şekil aldığından gerçeğe daha uygun şekiller meydana çıkabilir. Bu tekniği bulan kişi ise Akira Yoshizawa’dır. Origaminin oluşan yeni türlerinde kesme ve yapıştırma serbest bırakılmıştır.

Bir Cevap Yazın